W dniu 15 maja 2026r. mieliśmy przyjemność gościć delegację przedstawicieli Oddziału SITG w Kielcach. Spotkanie było wartościową okazją do dzielenia się doświadczeniami technicznymi oraz poszerzenia wiedzy dotyczącej budowy geologicznej pokładu węgla kamiennego znajdującego się w Oddziale wydobywczym w Polu Stefanów.
Około godziny 6:30 przedstawiciele SiTG Kielce stawili się na polu Bogdanka. Po odebraniu przepustek i zbadaniu przez zakładowego lekarza w celu dopuszczenia do zjazdu, goście odwiedzili dyspozytornię energomaszynową, a następnie główną dyspozytornię. Po wizycie w dyspozytorni głównej delegacja została podzielona na dwie grupy – dwie osoby zostały na polu Bogdanka w celu zwiedzenia Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, a pozostałe osoby udały się na pole Stefanów.
Po dotarciu na pole Stefanów nasi goście zostali wyposażeni w firmowe ubrania robocze, obuwie oraz sprzęt ochrony indywidualnej. Po przebraniu delegacja w punkcie wydawania aparatów ucieczkowych przeszła szkolenie pod kątem używania aparatów ucieczkowych. Po szkoleniu grupa została skierowana pod szyb S 2.2 którym zjechała na poziom 990m, gdzie uczestnicy wycieczki udali się pieszo w rejon ściany 2/VIII/391 którą eksploatuje oddział G-2. Wizyta rozpoczęła się od rozmowy z przedstawicielem kierownictwa oddziału, który zaprezentował uczestnikom szczegółowe informacje na temat struktury organizacyjnej Oddziału G-2, zakresu prowadzonych prac górniczych oraz kluczowych wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się zespół realizujący roboty w tej części kopalni. Po przejściu około 1500m grupa dotarła do stacji wsiadania na przenośnik taśmowy do jazdy ludzi. Na miejscu grupa przeszła szkolenie pod kątem jazdy ludzi przenośnikami taśmowymi, aby pojechać wcześniej umówionymi przenośnikami w rejon ściany.
Grupa zapoznała się z pracą kompleksu ścianowego. Część naszych gości pierwszy raz była na dole w kopalni, więc widok ściany węgla zrobił na nich niesamowite wrażenie, a jeszcze większe wrażenie zrobiła maszyna urabiająca caliznę węglową czyli kombajn ścianowy. Nastepnie wycieczka dotarła do chodnika podścianowego 2/VIII/391 do strefy bardzo niebezpiecznej jaką jest rabunek chodnika (czyli demontaż obudowy łukowej co ma doprowadzić do wywołania zawału skał stropowych). Po omówieniu zakresu prac jakie potrzebne są do wykonania w rabunku chodnika goście zostali skierowani w stronę wysypu przenośnika podścianowego, gdzie urobek spada z przenośników zgrzebłowych na przenośnik taśmowy. W trakcie podróży po dole kopalni nasi goście nie kryli podziwu dla pracy jaką wykonujemy oraz dla systemów eksploatacji i ilości urabianego urobku. Podczas wizyty znalazł się także czas na merytoryczne rozmowy i intensywne dyskusje techniczne. Omawiane tematy obejmowały zarówno zagadnienia związane z eksploatacją, jak i kwestie bezpieczeństwa pracy, organizacji robót górniczych oraz możliwości dalszego usprawniania procesów technologicznych stosowanych w kopalni. Po obejrzeniu procesu urabiania węgla grupa wróciła pod szyb i na powierzchnię.
Po wyjeździe i umyciu się, cała grupa udała się na pole Bogdanka, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Koła SITG Bogdanka – Prezesem Koła Dariuszem Batyrą i Wiceprezesem Koła Anną Zielińską,
Tego typu spotkania stanowią niezwykle istotną platformę integrującą środowiska techniczne z różnych części kraju. Sprzyjają nie tylko rozwijaniu wiedzy specjalistycznej, ale także umożliwiają wymianę doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań, które wspierają dalszy rozwój oraz doskonalenie działalności w sektorze górniczym.






